VMware Workstation Eski Bilgisayarlara Kurulum Sorunu ve Çözümü

Vmware sanallaştırma üzerine en önde yazılımlardandır ancak yeni sürümlerini eski bilgisayarlarda kullanmak mümkün değil. Ya vmware kurulumu öncesi ya da kurulumdan sonra sanal sistem kurulumu öncesi işlemcinizin özelliklerinin yetersizliğiyle ilgili uyarı alabilir kurulumu sonlandırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu aşmanın yöntemi ise vmware setup dosyasının içeriğini açıp, bazı ufak değişiklikler yapmak.

Öncelikle yapmanız gereken, VMware Workstation 9’u sistem diskinize kopyalamak (setup dosyasını).

Ardından Başlat kısmından çalıştır kısmına “cmd” yazıp tamam deyin (MS-DOS’u kısayoldan açma).

DOS ekranından kök dizine gidin. Bilmiyorsanız şöyledir, C:\Users\… gibi yerdeyseniz C:\ kısmına inin. Bunun için DOS ekranında “cd..” komutu kullanılır. C:\ gelene kadar cd.. yazıp enter a basın.

Ardından setup.exe /e “vm9” komutunu verin. Komutun işlevi şudur, C disk biriminin içerisinde kopyalamış olduğumuz kurulum dosyasını vm9 klasörüne çıkart. vm9 isimli bir klasör kendisi oluşturuyor. “vm9” kısmına istediğinizi yazabilirsiniz.

Bu komutu verip enter’a bastığımızda başlat çubuğunda VMware Workstation 9’un setup dosyasının çalıştığını göreceksiniz. Bu ara bilgisayarınız kasabilir, fazla kurcalamayın. Oluşturmuş olduğunuz vm9 klasörüne setup dosyasının içeriğini çıkartıyor.

Çıkartma işlemi bitince başlat çubuğuna gelen VMware setup dosyası gidecektir. Bunun ardından vm9 olarak oluşturduğunuz klasörün içine girin. Buradan bootstrap.lua dosyasını bulun ve bu dosyayı notepad gibi (notepad++ tercihen) uygulamalarla açın.

Açtığınız dosyanın içerisindeki 64BITVMM[%s], tostring(tOSInfo.supports_64bit_vm) ve and tOSInfo.supports_64bit_vmm yazan kod satırlarını silip kaydedin.

Dosyayı kaydettikten sonra tekrar DOS ekranını açın (Başlat>Çalıştır>cmd) ve yine tekrar kök dizine girin (cd.. komutuyla). Kök dizininden ise oluşturduğunuz vm9 klasörünün içerisine girin. Bunun için ekranda cd vm9 komutunu vermelisiniz. Hemen ardından setup.exe /S “vm9” komutunu verelim. Komut, VMware Workstation 9’un setup halinin vm9 içerisindeki yenilenmiş haliyle açmanızı istiyor. Komutun işlevi bu.

Buradan sonra kurulum işleminin başlaması gerekiyor. Ancak bazı sistemlerde “Erişim engellendi” gibi hatalar verebiliyor veya komut tanımlamama hatası alınabiliyor. Bunlar için komutla uğraşmadan kolay bir yolu bulunuyor. VMware Workstation 9’un setup içeriğinin çıkarılmış hali vm9 isimli klasörde bulunuyor. Buradaki MSI dosyalarıdan kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Sisteminiz 32(x86) mi yoksa 64(x64) bit mi buradan iki dosyadan birini seçip, msi kurulum dosyasından yüklemeye başlayabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir