Centos Kararı Sonrası Red Hat’in Yeni Ücretsiz RHEL Sürümü

Bilindiği üzere Red Hat yakın zamanda RHEL 8’in yeniden inşası olarak CentOS Linux 8’in 2021’de sona ereceğini duyurdu. CentOS Stream, bu tarihten sonra Red Hat Enterprise Linux’un geliştirme dalı olarak hizmet vermeye devam edecek. Tabi bu durum, açık kaynak topluluğu ve CentOS kullanıcılarından büyük tepki aldı. Bunun üzerine Red Hat, RHEL geliştirici aboneliklerinin artık üretim ortamlarında kullanılabileceği yeni bir seçenek yayınladı. Geliştiriciler ve ekip en fazla 16 sisteme sahip olabilecek yani küçük grupların ve geliştiricilerin paketler oluşturabilmeleri ve üretim ortamlarında kullanabilmeleri için oluşturulan ücretsiz bir RHEL sürümü anlamına geliyor.

  • Geliştiriciler
  • Sistem yöneticileri
  • Ev kullanıcıları
  • Küçük geliştirici ekipleri
  • Daha önce CentOS’u RHEL’in yerine geçmeli olarak kullanan kâr amacı gütmeyen kuruluşlar.

Nasıl abone olurum?

RHEL için bu güncellenmiş Bireysel Geliştirici aboneliği, mevcut Bireysel Geliştirici RHN aboneleri de dahil olmak üzere 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren kullanıma açılmış durumda.

https://developers.redhat.com/

Buradan indirebilirsiniz.

Sonuç olarak, Red Hat artık hem geliştiricilere hem de üretimde 16 lisansa kadar (bulutta çalışan sunucu veya sanal makineler) çalıştırmak isteyen herkese ücretsiz bir RHEL aboneliği sunuyor. Fedora, Linux masaüstü kullanıcıları için son teknoloji bir işletim sistemi görevi görecek ve RHEL’in bir sonraki ana sürümü Fedora’yı temel alacak. CentOS akışı, bir sonraki RHEL küçük sürümü için bir geliştirme dalı olarak devam edecek. Mevcut kurumsal müşteriler, bankalar, devletler, veri merkezi kullanıcıları ve diğerleri için hiçbir şey değişmedi. Her zamanki gibi ücretli bir abonelik kullanmaya devam edecekler. RHEL tarafından desteklenen 16’dan fazla sunucuya ihtiyacınız varsa, bir abonelik satın almanız gerekecek.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir