WhatsApp çevrimdışı özelliği geliyor

Aynı yerel ağa bağlı WhatsApp kullanıcıların çevrimdışı dosya paylaşımına olanak sağlayan yeni özelliği test edilmeye başlandı.

Meta çatısı altında faaliyet gösteren WhatsApp, internet bağlantısı olmayan kişilerle belge ve medya paylaşımı yapılmasını sağlayan yeni bir özellik test ediyor.

WhatsApp‘ın çevrimdışı dosya gönderme özelliği, kullanıcılara internet bağlantısı olmadan dosya gönderme imkanı sunar. Bu özellik, dosyaların Wi-Fi Direct teknolojisi kullanılarak yerel olarak diğer cihazlara aktarılmasını sağlar.

Kullanıcılar, WhatsApp üzerinden göndermek istedikleri dosyayı seçerken, dosya gönderme menüsünde “Gönder” butonunun altında “Çevrimdışı gönder” veya “Wi-Fi Direct kullanarak gönder” gibi bir seçenek görebilecekler. Bu seçildiğinde, dosya doğrudan Wi-Fi Direct bağlantısı üzerinden hedef cihaza gönderilir ve internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaz.

Kullanıcılar yakındaki diğer kişiler tarafından görülüp görülmemek konusunda da tam kontrole sahip olacak, böylece gizlilik ve güvenlik sağlanacak.

WhatsApp‘ın Android beta sürümü 2.24.9.22’den alınan ekran görüntüleri ile ortaya çıkan bu dosya paylaşım özelliği, kullanıcıların hücresel veri ya da internet bağlantısı kullanmadan, yerel bir ağ üzerinden yakındaki WhatsApp kullanıcılarıyla fotoğraf ve belge gibi çeşitli dosya türlerini paylaşabileceğini ortaya koyuyor. Bu özelliği etkinleştirmek için kullanıcıların yakındaki kullanıcılar tarafından keşfedilebilir olmayı seçmeleri gerekiyor. Tabi bu izni istedikleri zaman da iptal edebilecekler.

Bununla beraber WhatsApp, kullanıcılara bu yöntemle dosya paylaşımının uçtan uca şifreleneceğini ve WhatsApp mesajlarının bilinen güvenlik seviyesini aynı şekilde koruyacağını garanti ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir