Düşük Donanımlı Bilgisayarlar İçin Windows 11 SE

Microsoft, geçtiğimiz aylarda açıkladığı ve donanım kısıtlamalarına sahip Windows 11‘in ardından, benzer bir görünüm ile gelen yeni işletim sistemi Windows 11 SE’yi de tanıttı. Windows 11 SE, temel olarak öğrencilere ve okullara özel olarak tasarlanmış durumda.

Windows 11 bu kadar yeniyken böyle bir açıklama yapılmasının en önemli nedeni Chrome OS, vb rakiplerle de mücadele edebilmek çünkü Windows 11 mevcut yapısıyla alt seviye cihazlara uygun değil.

Bu işletim sistemini ilk olarak Surface Laptop SE içerisine koyan Microsoft, yeni işletim sistemini oldukça düşük özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlara özelleştirmiş durumda. Bu açıdan yüksek sistem ihtiyacı olmayan bu sürüm, arayüz ve genel kullanım açısından Windows 11’den çok farklı görünmüyor ve Microsoft 365 uygulamaları ön yüklü olarak geliyor.
Microsoft’un kendi uygulamaları olmasına rağmen sadece Microsoft yazılımları ile sınırlanmayan sürüm, Zoom ve Chrome gibi diğer uygulamaları da sorunsuz olarak çalıştırıyor. “Widget” bölümü gibi bazı unsurlar olmadan gelen ve dokümanları otomatik olarak OneDrive ile yedekleyen Windows 11 SE, Microsoft Edge üzerinde Chrome eklentilerinin çalıştırılmasına imkân tanıyor ve öncelikle direkt olarak okullara satılan sistemlerde yer alacak bilgisi veriliyor.
Microsoft bu işletim sisteminde Snap Layouts özelliğini aynı anda yalnızca iki uygulamayla çalışacak şekilde sınırlandırdı. Ayrıca bu sürümde programlar her zaman tam ekran modunda başlatılacak.
Windows 11 SE anlaşılacağı gibi sadece eğitim kanallarından satın alınabilen düşük maliyetli dizüstü bilgisayarlarda sunulacak ancak piyasaya sürülmesinden kısa süre sonra tüm bilgisayarlara kurulabilir sürümlerinin internette bulunabilir olması muhtemel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir