Windows 11 23H2 Sonrası Yavaşlık Sorunu

En yeni Microsoft Windows 11 23H2 güncellemesi ile birçok yeni özellik ve düzeltme yayınlandı ancak bu güncelleme sonrası bazı kullanıcılar Windows 11 23H2 Sonrası Yavaşlık Sorunu yaşadıklarını ve cihazlarında oyunlarda genel bir performans düşüşü olduğunu bildirmeye başladılar.

Bu performans sorunu sıfırdan kurulum sonrası bile devam edebilmekte ve kullanıcı deneyimlerine göre 22H2 sürümüne göre %10’a kadar performans kaybından bahsediliyor.

Microsoft bu durumlar ilgili çözümü PowerShell komutlarıyla Microsoft Defender’ı sıfırlama ve BIOS’ta CPU Sanallaştırmayı etkinleştirme olarak açıkladı. Bu işlemlerin ardından, Windows Security > Core Isolation ayarları altında Memory Integrity etkinleştirilmeli.

Bu işlemler için yapmanız gerekenler ve komutlar şu şekilde:

-Arama alanına Powershell yazın ve çıkan seçeneklerden Yönetici Olarak Çalıştır olanı seçin.

Windows 11 23H2 Sonrası Yavaşlık Sorunu

-Çıkan komut ekranında aşağıdaki kodları yazın ve Enter a basın.

Set-ExecutionPolicy Unrestricted

Get-AppxPackage Microsoft.SecHealthUI -AllUsers Reset-AppxPackage

-Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Bios ayarlarına girin. Bu her bilgisayarda değişmekle beraber F2 F10 veya DEL tuşlarıyla Bios’a giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Bios menüleri farklılık gösterebilmektedir. Bilgisayar modelinize göre internetten bilgi arayabilirsiniz.

-Bios’a giriş yaptıktan sonra Yapılandırma, Advanced veya farklı bir adda olabilecek menü altında Sanallaştırma Teknolojisi veya Virtualization seçeneğini bulup aktifleştirin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

-Bilgisayar açıldıktan sonra sırayla Windows Güvenliği >  Çekirdek Yalıtımı ayarlarına girip Bellek Bütünlüğü özelliğini etkinleştirin.

-Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorun çözülecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir