Google’ın Etkin Olmayan Hesabınızı Silmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Google, geçtiğimiz Mayıs ayında, iki yıldır etkin olmayan hesaplar ile hiç kullanılmayan veya yalnızca kısa süre kullanılan hesapların silineceğini duyurdu. Eski bir Gmail hesabınız varsa ve giriş bilgilerini hatırlamıyorsanız, bu giriş bilgilerini aramaya başlamanın zamanı geldi çünkü bu Gmail hesabınıza ait her şey bu Aralık ayında silinebilir.

Bu durum Google Takvim, Google Drive, Google Dokümanlar, Gmail, Google Meet ve Google Fotoğraflar‘ı etkileyecek. Aktif aboneliği olan hesaplar ile YouTube videolarına sahip hesaplar da istisna durumunda. Tabi bu düzenleme yalnızca kişisel Google hesapları için geçerli olup kurumsal hesaplar için geçerli değil.

Hesabınızın Silinmesini Nasıl Engellersiniz?

Şifrenizi hatırlayabiliyorsanız, Google’ın hesabınızı silmesini durdurmak gayet basit  Sadece giriş yapın ve bu kadarı yeterli. Yapılan açıklamada Google Hesabınızda veya hizmetlerimizden herhangi birinde yakın zamanda oturum açtıysanız hesabınız etkin kabul edilir ve silinmeyeceği ile ilgili açıklama geldi.

Kullandığınız hesaplarda çıkış yapıp tekrar giriş yapmanıza gerek yok. Bu değişiklik hiç etkinlik olmayan hesaplar için geçerli. Buradaki asıl amaç, güçlü şifrelere sahip olma veya iki faktörlü kimlik doğrulama kurulumuna sahip olma olasılığı daha düşük olan terk edilmiş hesapları kaldırarak Google’ın genel güvenliğini artırmak. Tabi gereksiz verilerden de kurtulmak bir diğer neden.

Şifrenizi unuttuysanız ama kullanıcı adını veya telefon numarasını hatırlayabiliyorsanız, kurtarma işlemini başlatmak üzere buraya tıklayabilirsiniz.

Etkin olmayan hesaplarınızı hatırlamıyorsanız Google hesabınız silinmeden önce hesabın ana e-postasına ve kurtarma e-posta adresine mesaj gönderecek. Bu bildirimler ile kurtarma e-postanıza gelen e-postalar ile unuttuğunuz aktif olmayan hesabınızdan haberdar olabileceksiniz. İlk silme işlemi, kayıtlı ancak daha sonra hiç kullanılmayan hesaplara uygulanacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir